Dziś kilka słów odnośnie zastrzeżenia numeru PESEL. Co się z tym wiąże przede wszystkim jeżeli chodzi o kupno i sprzedaż nieruchomości? Jak może wpłynąć to na transakcje?
Nowe obowiązki notariuszy dotyczące weryfikacji numeru PESEL od 1 czerwca 2024 roku
Od 1 czerwca 2024 roku, notariusze w Polsce będą zobowiązani do sprawdzania, czy numer PESEL osoby biorącej udział w czynnościach notarialnych został zastrzeżony w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Jeśli numer PESEL jest zastrzeżony, notariusz będzie musiał odmówić przeprowadzenia danej czynności notarialnej. Jak można uniknąć takiej sytuacji?
Nowe przepisy prawne
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 roku, mająca na celu ograniczenie skutków kradzieży tożsamości, wprowadziła możliwość zastrzegania numeru PESEL przez osoby fizyczne. Zastrzeżenie to powoduje zablokowanie numeru w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL, który jest prowadzony przez Ministra Cyfryzacji.
Proces weryfikacji
Aby proces weryfikacji przebiegał sprawnie, w systemie teleinformatycznym Rejestry Notarialne prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną, utworzono dodatkowy moduł. Umożliwia on notariuszom i ich zastępcom szybkie sprawdzenie numeru PESEL w Rejestrze Zastrzeżeń.
„Dzięki temu modułowi notariusze będą mogli błyskawicznie weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony,” informuje Magdalena Arendt, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Notarialnej.
Obowiązki notariuszy
Nowe przepisy nakładają na notariuszy obowiązek sprawdzania numeru PESEL w przypadku takich czynności jak:
- nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości lub udziału w niej,
- prawo użytkowania wieczystego,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- sporządzenie pełnomocnictwa do powyższych czynności.
W innych przypadkach, takich jak poświadczenie dziedziczenia, umowa przedwstępna czy umowa majątkowa małżeńska, notariusze również mogą przeprowadzać weryfikację numeru PESEL i odmówić dokonania czynności, jeśli numer jest zastrzeżony.
Jak przygotować się do wizyty u notariusza?
Aby uniknąć problemów, osoby planujące wizytę u notariusza powinny odwołać zastrzeżenie numeru PESEL przed umówioną wizytą. Można to zrobić online za pomocą serwisu mObywatel.gov.pl lub aplikacji mObywatel, a także osobiście w urzędzie gminy. Po zakończeniu czynności notarialnej numer PESEL można ponownie zastrzec.
„Wystarczy przed wizytą odwołać zastrzeżenie, co można zrobić również w trakcie wizyty, gdyż proces odbywa się w czasie rzeczywistym,” radzi rzeczniczka Krajowej Rady Notarialnej.
Dzięki tym krokom można zapewnić, że wizyta u notariusza przebiegnie bez przeszkód, a planowane czynności zostaną zrealizowane bez opóźnień.